Архив за месяц: Апрель 2018

Проект рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік» з додатками

 Генічеська міська рада                                                                                          ПРОЕКТ

Херсонської області

Рішення  №         м. Генічеськ                                                                                                                                                                                                                      

Про встановлення місцевих

податків і зборів на 2019 рік

            Відповідно до статті 10, пункту 12.3 статті 12, статей 265 — 289, глави І розділу ХІV Податкового кодексу України , Закону України від 07 грудня 2017 року № 2245 – VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», відповідно до пункту 24 частини першої  статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Встановити на території Генічеської міської ради податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

            1.1. Платники податку

            1.1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

            1.1.2. Визначення платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

            а) якщо  об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

            б)  якщо  об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб — власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

            в) якщо  об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб  і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

            1.2. Об’єкт оподаткування

            1.2.1. Об’єктом  оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

            1.2.2. Об’єкти, які не є об’єктом  оподаткування визначені п.п. 266.2.2 статті 266 Податкового кодексу України.

            1.3. База оподаткування

            1.3.1. Базою оподаткування є загальна площа житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

            1.3.2. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюються контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами держ реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

 

            1.3.3.  База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

            1.4. Пільги із сплати податку

            1.4.1. База оподаткування об’єкта/об’єктів  житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:

            а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;

            б) для житлового будинку/ будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;

            в) для різних типів об’єктів  житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового  будинку/ будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

            Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

            1.4.2. Звільняються від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

            — інваліди першої і другої групи;

            — фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

            — ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу»;

            — фізичні особи, визначені законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

            —  фізичні особи, призвані до Збройних сил України у зв’язку з частковою мобілізацією (на період мобілізації);

            — релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

1.4.3. Пільги з податку, передбачені підпунктами 1.4.1 та 1.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до:

            об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 1.4.1 цього пункту;

            об’єкта/об’єктів    оподаткування, що  використовуються   їх   власником   з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

            1.5. Ставка податку

            Встановити, на території Генічеської міської ради, ставку податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, в залежності від типів таких об’єктів нерухомості у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

            Ставки податку встановлені згідно з додатком  1 до цього рішення.

            1.6. Податковий період

            1.6.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

            1.7. Порядок обчислення суми податку

            1.7.1. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у порядку, визначеному п. п. 266.7 статті 266 Податкового кодексу України.

            1.7.2. Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, передбаченою статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частинами поквартально.

            Щодо новоствореного (нововведеного)  об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою — платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

            1.8. Порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об’єкта оподаткування податком

            1.8.1. У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня до початку того місяця, в якому припинилося право на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — з місяця, в якому він набув право власності.

            1.9. Порядок сплати податку

            1.9.1. Податок сплачується за місцем розташування об’єкта/об’єктів  оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

            1.10. Строки сплати податку

            1.10.1. Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами — протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.         

  1. Встановити на території Генічеської міської ради транспортний податок.

            2.1. Платники податку

            2.1.1. Платниками  транспортного  податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 цього рішення є об’єктом оподаткування.

            2.2.  Обєкт оподаткування

            2.2.1.Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального;

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

 

 

2.3. База оподаткування

            2.3.1. Базою  оподаткування є легковий  автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 цього рішення.

            2.4. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 цього рішення.

  • 5. Податковий період
  • 5.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
  • 6. Порядок обчислення та сплати податку
  •   6.1. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку відповідно до п. п. 267.6 статті 267 Податкового кодексу України.
  • 6.2. Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, передбаченою статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
  • Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою — платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
  • 6.3 У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1січня цього року до початку місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником — починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.
  • Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення — рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
  • 6.4. За об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
  • 6.5. У разі спливу п’ятирічного віку автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік автомобіля досяг (досягне) п’яти років.
  • 6.6. У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 цього рішення є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
  • У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.
  • 6.7. У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2.2 цього рішення є об’єктом оподаткування, уточнююча декларація юридичною особою — платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
  • У разі повернення легкового автомобіля його власнику уточнююча декларація юридичною особою — платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.
  • 7. Порядок сплати податку
  • 7.1. Податок сплачується за місцем реєстрації об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
  • 8. Строки сплати податку
  • 8.1. Транспортний податок сплачується:
  • а) фізичними особами — протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення — рішення;
  • б) юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
  1. Встановити на території Генічеської міської ради туристичний збір

     3.1. Туристичний збір це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету.

     3.2. Платники збору

     3.2.1. Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно — територіальної  одиниці, на якій  діє  рішення   міської  ради про встановлення туристичного збору, та  отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

3.2.2.Платниками збору не можуть бути особи, які:

а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у місті, радою якого встановлено такий збір;

б) особи, які прибули у відрядження;

в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

г) ветерани війни;

ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

д) особи, які  прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення,  реабілітацію до лікувально — профілактичних, фізкультурно — оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику у сфері охорони здоров’я;

е) діти віком до 18 років;

є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно – оздоровчі та санаторні — курортні заклади.

            3.3. Ставка збору

            3.3.1. Ставка  встановлюється у розмірі 1 відсотка до бази справляння збору, визначеної пунктом 3.4. цього рішення.

            3.4. База справляння збору

3.4.1. Базою справляння є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, визначених підпунктом 3.5.1 цього рішення, за вирахуванням податку на додану вартість.

3.4.2. До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду.

 

3.5. Податкові агенти

3.5.1.  Згідно з цим рішенням справляння збору може здійснюватися:

а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;

            б)  комунальним підприємством «Азовкомунсервіс»,  яке відповідно до п. п. 7              п. «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» уповноважене  міською радою справляти збір з приватного сектору на умовах договору, укладеного з виконкомом міської ради. Контроль за укладанням та дотриманням  цього  договору  покладено на відділ з питань правовідносин та звернень громадян.

            3.6.Особливості справляння збору

3.6.1. Податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов’язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання.

3.7. Порядок сплати збору

3.7.1. Сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового0 періоду строк, за місцезнаходженням податкових  агентів.

3.7.2. Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору у контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.

3.7.3. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

  1. Встановити на території Генічеської міської ради податок на землю.

            4.1 Платники земельного податку

4.1.1. Платниками податку є:

4.1.1.1.  власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

4.1.1.2. землекористувачі.

4.1.2. Особливості справляння податку суб’єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу України.

4.2. Об’єкти оподаткування земельним податком

4.2.1. Об’єктом оподаткування земельним податком є:

4.2.1.1. земельні ділянки, які перебуває у власності або користуванні;

4.2.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.

4.3. База оподаткування земельним податком

4.3.1.Базою оподаткування є:

4.3.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого статтею 289 Податкового кодексу України .

4.3.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

4.4. Ставки податку встановити відповідно до додатку  2 до цього рішення.

4.5 Пільги щодо сплати земельного податку

4.5.1. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб визначені статтею 281 Податкового кодексу України.

4.5.2. Пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб

4.5.2.1. З 01 січня 2019 року від сплати земельного податку звільняються:

—    органи державної влади;

—    органи місцевого самоврядування;

—    органи прокуратури, заклади, установи та організації, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів та використовують земельні ділянки за цільовим призначенням у відповідності до класифікації видів цільового призначення земель, затверджених Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та для виконання власних повноважень;

—  комунальні підприємства, крім земельних ділянок під окремими будівлями, спорудами або їх частинами, які надаються ними в оренду суб’єктам господарювання, фізичним особам — підприємцям.

4.5.2.2. Від сплати земельного податку звільняються також юридичні особи визначені статтею 282 Податкового кодексу України.

4.5.2.3. Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком визначені статтею 283 Податкового кодексу України.

4.5.2.4.  Плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 Податкового кодексу України.

4.6. Податковий період для плати за землю

4.6.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

4.6.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується                       31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові  земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

4.7. Порядок обчислення плати за землю

4.7.1. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

4.7.2. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

4.7.3. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію,  що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше  20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

4.7.4. За ново відведені  земельні ділянки платник подає податкову декларацію  протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування  платник плати за землю подає податкову декларацію  протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем у якому відбулися такі зміни.

4.7.5. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцезнаходженням земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення — рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 Податкового кодексу України.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника — юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником — починаючи з місяця в якому він набув право власності.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника — фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення — рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Якщо такий перехід відбувається після1 липня поточного року, то контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове  податкове повідомлення — рішення. Попереднє податкове повідомлення — рішення вважається скасованим (відкликаним).

Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого  органу за місцем знаходженням земельної ділянки для проведення звірки даних щодо:

розміру площі земельної ділянки, що перебуває у власності та/або користуванні платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих  органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий  орган за місцем знаходженням земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення — рішення. Попереднє податкове повідомлення — рішення вважається скасованим (відкликаним).

4.7.6. За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб:

1)   у рівних частинах — якщо будівля перебуває у спільній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб — власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

2)  пропорційно належній частині кожної особи — якщо будівля перебуває у спільній частковій власності;

3)    пропорційно належній частині кожної особи — якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.

За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.

4.7.7. Юридична особа зменшує податкові зобов’язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до пункту 281.1 статті 281 Податкового кодексу України за земельні ділянки, що знаходяться у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних  ділянок такої юридичної особи.

Такий порядок також поширюється на визначення податкових зобов’язань із земельного податку юридичною особою за земельні ділянки, які відведені в порядку, встановленому Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для безоплатного паркування (зберігання) легкових автомобілів, якими керують інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, члени їх сімей, яким відповідно до порядку забезпечення інвалідів автомобілями передано право керування  автомобілем, та законні представники недієздатних інвалідів або дітей — інвалідів, які перевозять інвалідів (дітей — інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату.

4.8. Строк сплати плати за землю

4.8.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

В разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

4.8.2. Облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими  органами за місцем знаходженням земельної ділянки щороку до 1 травня.

4.8.3. Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками. власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом                              30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

4.8.4. Податкове зобов’язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за ново відведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом                             30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

4.8.5.  Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

4.8.6. При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

4.8.7. У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладання договору оренди земельної ділянки або з дати укладання договору оренди будівель (їх частин).

4.8.8. Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

  1. Встановити єдиний податок на території Генічеської міської ради.

            5.1. Ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи — у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) рок, третьої групи — у відсотках до доходу (відсоткової ставки).

    1) для першої групи платників єдиного податку —  10 відсотків розміру  прожиткового мінімуму;

    2) для  другої групи платників  єдиного податку — 20 відсотків розміру мінімальної  заробітної плати.

            5.2. Ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання, які не зазначені в              п. п. 5.1 встановлюються відповідно до п. п. 293.3 — 293.9  ст. 293 Податкового кодексу України.

            5.3. База та об’єкт оподаткування, податковий період та інші обов’язкові елементи єдиного податку визначаються згідно із главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу України.

  1. Всі питання, які не врегульовані цим рішенням, регулюються відповідно до норм Податкового кодексу України та діючих нормативно правових актів.
  2. Рішення набирає чинності з 1 січня 2018 року.
  3. Рішення підлягає опублікуванню  в мережі Інтернет на сторінках офіційного сайту Генічеської міської ради  –  www. geniсh — rada. gov. ua.
  4. Рішення ХХІ сесії міської ради VІІ  скликання від 29 червня 2017 року                   № 457 » Про встановлення на території міста Генічеська місцевих податків та зборів на 2018 рік» (зі змінами) з моменту вступу в дію цього рішення втрачає чинність
  5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань соціально-економічного розвитку міста, планування та виконання бюджету, встановлення місцевих податків та зборів.

Міський голова                                                                                                       О.В.Тулупов

Результат поіменного голосування депутатів на XXXI сесіі VII скликання 27 квітня 2018 року.

Прийняті рішення на виконкомі від 19 квітня 2018 року

Прийняті рішення на виконкомі від 19 квітня 2018 року

Прийняті рішення на виконкомі від 15 березня 2018 року

До уваги фізичних осіб, власників молодняка великої рогатої худоби

      Відповідно до внесених змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва, затвердженого постановою Кабінету  Міністрів України від 28 березня 2018 року №285, що набула чинності з 20 квітня 2018 року, в частині надання спеціальної бюджетної дотації за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився у господарствах фізичних осіб, дотація надаватиметься за телят, які народилися у минулому році.

ОГОЛОШЕННЯ (ПОВТОРНО)про конкурс  на найкращий ескізний проект скульптурної композиції за місцем розташування місто Генічеськ, площа Центральна, вулиця Центральна.

 

  1. Замовником конкурсу є виконавчий комітет Генічеської міської ради.

 

2.1.   Конкурс проводиться з 06 лютого  2018 по 06 червня 2018 року.

2.2.  Конкурс є відкритим (без обмеження кількості учасників) та складається з одного туру.

2.3.  Учасниками конкурсу  можуть бути фахівці, авторські колективи фахівців, юридичні  або фізичні особи, які офіційно подали до виконавчого комітету Генічеської  міської ради заяву про намір узяти участь у  конкурсі і подали  на конкурс  ескізні проекти, які відповідають його умовам. Матеріали  конкурсних  пропозицій подаються  на  конкурс  разом із  супровідним листом  із зазначенням  інформації  про  автора ескізного проекту (для фізичних осіб — прізвище, ім’я, по-батькові, адреса проживання, телефон; для юридичних осіб — назва підприємства, поштова адреса, ПІБ керівника, контактний телефон). На розгляд комісії проекти подаються анонімно, зашифровані шестизначним числом.

2.4.       Кількість конкурсних проектів, виконаних одним автором не обмежується.

2.5.      Оцінює конкурсні роботи і підводить підсумки конкурсу журі (надалі конкурсна комісія).

2.6.      Члени конкурсної комісії  не можуть брати участь в конкурсі.

2.7.      Конкурсні документи мають бути оформлені в 1 (одному) екземплярі на листах формату А4, А3 і додатково представлені в електронному вигляді на електронному носії інформації.

2.8.      Вимоги до скульптурної композиції ескізного проекту:

1) споруджена з довговічних матеріалів (залізобетон, мармур);

2) розміри: заввишки не більше 6 метрів, гранична висота постаменту 2 метри, за площею та габаритними розмірами основи 5-6 метрів довжина, ширина 5-6 метрів;

3) наявність символіки міста Генічеська;

4) відсутність:

— символіки, яка пропагує нездоровий спосіб життя;

— символіки релігійної тематики;

— символіки політичних партій;

— символіки, пов’язаної із насильством та пропаганди війни.

2.9.      Ескізний проект повинен містити:

1) ситуаційний план місця розміщення скульптурної композиції (масштаб довільний);

2)  макет скульптурної композиції (за бажанням);

3) інші ілюстративні матеріали (розгортки, перспективи тощо), необхідні для розкриття ідеї проекту;

4) пояснювальну записку із зазначенням орієнтовної вартості композиції та облаштування прилеглої території.

2.10. Прийом заявок на участь в конкурсі здійснюється у відділі містобудування, архітектури та з питань підприємницької діяльності виконавчого комітету Генічеської міської ради за адресою: вулиця Міська, 8,  кабінет №9, в робочі дні з 8.00 до 17.00, в п’ятницю з 8.00 до15.45, в період з 06 лютого 2018 року по 06 червня 2018 року (включно). Телефон для довідок:  (05534) 3-40-55. Начальник відділу Олешко Сергій Юрійович.

2.11.    Грошова винагорода становить 5000 (п’ять тисяч)  гривень.

2.12.    Мовою проведення конкурсу є українська мова.

2.13. Переможець конкурсу отримує переважне право на подальшу реалізацію проектної пропозиції.

Увага, з 26 квітня 2018 року оголошується конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків

Відповідно до частини п’ятої та пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до пункту 4 статті 7, пункту 3 частини першої статті 13, частин 2, 3 статті 27, статті 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» від 13.06.2016 року № 150, з метою забезпечення у місті Генічеськ ефективного утримання багатоквартирних будинків, співвласниками яких не створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та не обрано управителя, виконкомом Генічеської міської ради з 26 квітня 2018 року оголошується конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків.

           І Організатор конкурсу — виконком Генічеської міської ради, адреса: м. Генічеськ  вул.  Міська, 8.

         ІІ Особи, уповноважені здійснювати зв’язок з учасниками конкурсу: Симоненко Руслан Михайлович — начальник відділу з питань житлово – комунального господарства та надзвичайних ситуацій, тел. 3 57 62.

         ІІІ Перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком:

  1. Прибирання сходових маршів;
  2. Прибирання прибудинкової території;
  3. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання та водовідведення;

наявності);

  1. Поточний ремонт покрівлі, під’їздів, конструктивних елементів.
  2. Підготовка житлових будинків до осінньо-зимового періоду.

         ІV Вимоги щодо якості надання послуги

       1.Прибирання сходових маршів:

— вологе підмітання (1 р.) та миття площадок та сходин (1 р.), обмітання пилу зі стелі, вологе протирання стін, дверей, підвіконня, поручнів – 2 рази на тиждень.

     2.Прибирання прибудинкової території:

— підмітання території, очищення урн від сміття;

— покіс трави, прибирання газонів;

— посипання території піском;

— прибирання снігу.

     3.Технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж водопроводу та водовідведення:

Своєчасне усунення несправностей у системах водопостачання та каналізації.

    4.Поточний ремонт:

— покрівлі – ремонт м’якої рулонної та шиферної покрівлі;

— під’їздів – вапняне фарбування стін та стелі, масляне фарбування панелей, вікон, дверей;

— конструктивних елементів – усунення ушкоджень на горищах.

     5.Підготовка житлових будинків до осінньо – зимового періоду:

— підготовка щільностей дверей, встановлення скла у шибки, ремонт та закривання слухових вікон.

V Найменування об’єкта конкурсу: житлові будинки згідно таблиць.

VІ Технічна характеристика кожного об’єкту конкурсу.

Об’єкт конкурсу: багатоквартирні будинки.

VІІ Учасник конкурсу зазначає інформацію згідно наступних крітерій, зокрема:

— витрати на утримання і проведення ремонту спільного майна у багатоквартирному будинку та його прибудинкової території,

— винагороду управителю з розрахунку на 1 м кв. загальної площі об’єкта конкурсу;

— рівень забезпеченості учасника конкурсу матеріально-технічною базою;

— наявність персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам до професій працівників та має необхідні знання і досвід (з урахуванням договорів щодо залучення співвиконавців);

— фінансова спроможність учасника конкурсу;

— наявність досвіду роботи з надання послуг у сфері житлово-комунального господарства;

VІІІ Вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання:

      1.Для участі у конкурсі учасники конкурсу подають заяву, у якій зазначають: фізичні особи — підприємці — прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); юридичні особи — повне найменування, код за ЄДРПОУ.

  1. Конкурсна пропозиція подається щодо кожного об’єкта окремо. У разі якщо об’єктом конкурсу визначено групу будинків, розрахунок ціни учасник конкурсу подає у складі конкурсної пропозиції на кожний багатоквартирний будинок, що входить до об’єкта конкурсу, окремо. Конкурсна пропозиція подається особисто, або через уповноважену належним чином особу, чи надсилається поштою конкурсній комісії у запечатаному конверті, на якому зазначаються повне найменування і місцезнаходження організатора та найменування (прізвище, ім’я, по батькові) учасника конкурсу, дата та час проведення конкурсу, контактні номери телефонів учасника конкурсу. Конкурсна пропозиція нумерується, прошивається, підписується уповноваженою особою учасника конкурсу та скріплюється печаткою (за наявності) із зазначенням кількості сторінок. Учасники конкурсу мають право, крім передбачених конкурсною документацією, подавати у складі конкурсної пропозиції також інші документи, що підтверджують досвід роботи з надання послуг у сфері житлово- комунального господарства, рівень кваліфікації, знання та досвід персоналу (нагороди, дипломи, свідоцтва, сертифікати, рекомендації тощо).

ІХ Надання роз’яснень щодо змісту конкурсної документації надається за тел. № 3 57 62 або у каб.№7 за адресою: м. Генічеськ  вул.  Міська, 8.

Х Дата огляду об’єктів конкурсу та доступу до них: протягом тридцяти календарних днів з дати опублікування у друкованому засобі масової інформації інформаційного повідомлення про проведення конкурсу.

ХІ Способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій:  строк прийняття документів на конкурс –  з 26 квітня 2018 року по 25 травня 2018  року включно.

ХІІ Розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями та проведенння конкурсу відбудеться 30 травня 2018 року о 10 годині в приміщені міської ради (кабінет заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних підприємств) за адресою: м. Генічеськ, вул. Міська, 8

Умови проведедння конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у місті Генічеськ

 

І. Загальні положення

      1.Конкурсна комісія з призначення управителя багатоквартирного будинку (далі – конкурсна комісія) є постійно діючим органом, утвореним виконкомом міської ради.

      2.Конкурсна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» від 13.06.2016 № 150 та цим положенням.

     3.Основними завданнями конкурсної комісії є: — забезпечення реалізації нормативних положень визначеної законодавством процедури проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку; — підготовка, організація проведення конкурсу, розгляд заяв, оцінка конкурсних пропозицій та визначення переможців конкурсу.

  1. До складу конкурсної комісії за рішенням організатора конкурсу можуть входити представники профільних громадських об’єднань у сфері житлово-комунального господарства та органів самоорганізації населення (за згодою).

      5.До складу конкурсної комісії не можуть входити учасники конкурсу, представники учасників конкурсу, члени сім’ї та близькі особи учасників конкурсу, члени сім’ї та близькі особи посадових осіб та власників корпоративних прав учасників — юридичних осіб.

  1. Рішення про проведення конкурсу приймає виконком міської ради за поданням пропозицій департаментом міського господарства, який є організатором конкурсу.

      7.Конкурсна комісія здійснює відбір суб’єктів господарювання з управління багатоквартирними будинками на основі конкурсу. Для участі в конкурсі допускаються фізичні особи – підприємці або юридичні особи — підприємницької діяльності, які мають намір узяти участь у конкурсі та подали відповідну заяву організатору конкурсу. До участі в конкурсі не допускаються фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які ліквідуються, визнані банкрутами, або установчі документи яких визнані недійсними в судовому порядку.

 

  1. Підготовка конкурсу
  2. Організатор конкурсу складає перелік будинків, у яких співвласниками не створено об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та не обрано управителя багатоквартирним будинком, та оголошує щодо них конкурс з призначення управителя. Із складеного переліку організатор конкурсу визначає об’єкти конкурсу.

      2.Для проведення конкурсу конкурсна комісія готує конкурсну документацію, яка затверджується його організатором. Конкурсна документація повинна містити:

1) найменування, місцезнаходження організатора конкурсу;

2) прізвище, посаду та номери контактних телефонів осіб, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками конкурсу;

3) перелік складових послуги з управління багатоквартирним будинком, наведених у додатку 1 до цього положення;

4) вимоги щодо якості надання послуги (перелік робіт та періодичність їх надання) з посиланням на стандарти, нормативи, норми та правила;

5) найменування об’єкта конкурсу чи перелік об’єктів конкурсу;

6) технічну характеристику кожного об’єкта конкурсу за показниками згідно з додатком 2 до цього положення;

7) критерії оцінки конкурсних пропозицій: ціна послуги, що включає відповідно до статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», зокрема, витрати на утримання і проведення ремонту спільного майна у багатоквартирному будинку та його прибудинкової території, винагороду управителю з розрахунку на 1 м кв. загальної площі об’єкта конкурсу; рівень забезпеченості учасника конкурсу матеріально-технічною базою; наявність персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам до професій працівників та має необхідні знання і досвід (з урахуванням договорів щодо залучення співвиконавців); фінансова спроможність учасника конкурсу; наявність досвіду роботи з надання послуг у сфері житлово-комунального господарства;

8) вимоги до конкурсних пропозицій та перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для їх оцінювання;

9) порядок надання роз’яснень щодо змісту конкурсної документації;

10) дату огляду об’єктів конкурсу та доступу до них;

11) способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій;

12) місце, дату та час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями.

  1. Організатор конкурсу розміщує на офіційному веб-сайті міської ради оголошення про проведення конкурсу, яке має містити інформацію, передбачену підпунктами 1, 2, 7, 8, 12, 13 пункту 2 цього розділу, а також про способи і місце отримання конкурсної документації, розмір плати за участь у конкурсі (у разі її визначення організатором конкурсу).

      4.Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу організатор конкурсу публікує у друкованих місцевих засобах масової інформації (газеті «Вісник Приазов’я ») та розміщує на офіційному сайті Генічеської міської ради. Кінцевий строк подання конкурсних пропозицій не може бути менше тридцяти календарних днів з дати опублікування у друкованому засобі масової інформації інформаційного повідомлення про проведення конкурсу.

  1. Організатор конкурсу може встановити плату за участь у конкурсі, яка не повинна перевищувати 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний об’єкт конкурсу. Плата за участь у конкурсі вноситься одноразово учасниками конкурсу на рахунок його організатора, використовується для покриття витрат, пов’язаних із підготовкою та проведенням конкурсу, та учасникам не повертається.
  2. Конкурсна документація надається особисто або надсилається поштою організатором конкурсу його учаснику протягом трьох робочих днів після надходження від учасника заяви про участь у конкурсі, у якій зазначається спосіб надання конкурсної документації.
  3. Учасник конкурсу має право не пізніше ніж за десять календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій письмово звернутися за роз’ясненнями щодо змісту конкурсної документації до організатора конкурсу, який зобов’язаний надіслати йому протягом трьох робочих днів з дня отримання звернення письмову відповідь, яку може оприлюднити на офіційному веб-сайті Генічеської міської ради.
  4. При проведенні організатором конкурсу зборів його учасників з метою надання роз’яснень щодо змісту конкурсної документації ведеться протокол, який надсилається протягом трьох робочих днів усім учасникам конкурсу.
  5. Організатор конкурсу у визначений ним день та час організовує огляд учасниками конкурсу об’єктів конкурсу та забезпечує фізичний доступ до них.
  6. Подання заяви та конкурсних пропозицій

      1.Для участі у конкурсі учасники конкурсу подають заяву, у якій зазначають: фізичні особи — підприємці — прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта); юридичні особи — повне найменування, код за ЄДРПОУ.

  1. Конкурсна пропозиція подається щодо кожного об’єкта окремо. У разі якщо об’єктом конкурсу визначено групу будинків, розрахунок ціни учасник конкурсу подає у складі конкурсної пропозиції на кожний багатоквартирний будинок, що входить до об’єкта конкурсу, окремо. Конкурсна пропозиція подається особисто, або через уповноважену належним чином особу, чи надсилається поштою конкурсній комісії у запечатаному конверті, на якому зазначаються повне найменування і місцезнаходження організатора та найменування (прізвище, ім’я, по батькові) учасника конкурсу, дата та час проведення конкурсу, контактні номери телефонів учасника конкурсу. Конкурсна пропозиція нумерується, прошивається, підписується уповноваженою особою учасника конкурсу та скріплюється печаткою (за наявності) із зазначенням кількості сторінок. Учасники конкурсу мають право, крім передбачених конкурсною документацією, подавати у складі конкурсної пропозиції також інші документи, що підтверджують досвід роботи з надання послуг у сфері житлово- комунального господарства, рівень кваліфікації, знання та досвід персоналу (нагороди, дипломи, свідоцтва, сертифікати, рекомендації тощо).

       3.Конкурсні пропозиції, отримані після закінчення строку їх подання, не розкриваються і повертаються учасникам конкурсу, які їх подали.

       4.Учасник конкурсу має право відкликати власну конкурсну пропозицію або внести до неї зміни (доповнення) до закінчення строку подання конкурсних пропозицій.

      5.Конкурсні пропозиції реєструються конкурсною комісією в окремому журналі обліку конкурсних пропозицій за формою згідно з додатком 3 до цього положення. На запит учасника конкурсу конкурсна комісія протягом одного робочого дня з дня надходження запиту підтверджує надходження його конкурсної пропозиції із зазначенням дати та часу.

 

  1. Розгляд заяв та оцінка конкурсних пропозицій

      1.Відомості, зазначені у заяві учасника конкурсу, перевіряє організатор конкурсу після їх надходження у порядку, встановленому частиною сьомою статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Витяги з ЄДРПОУ організатором конкурсу долучаються до конкурсних пропозицій учасників конкурсу. У разі якщо учасником конкурсу у заяві зазначено недостовірну інформацію чи її виявлено під час перевірки відомостей, зазначених у заяві, заява учасника конкурсу відхиляється, про що організатор конкурсу повідомляє його у триденний строк.

  1. Розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями здійснюється на наступний день після закінчення строку їх подання на відкритому засіданні конкурсної комісії у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення конкурсу, в присутності учасників конкурсу, що подали конкурсні пропозиції, або уповноважених ними осіб. Відсутність учасника конкурсу або його уповноваженого представника під час процедури розкриття конкурсних пропозицій не є підставою для відмови в розкритті чи розгляді або для відхилення його конкурсної пропозиції.

      3.Під час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями конкурсна комісія перевіряє наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених конкурсною документацією, а також оголошує найменування (прізвище, ім’я, по батькові) та місцезнаходження кожного учасника конкурсу, ціну пропозиції щодо кожного багатоквартирного будинку, що входить до об’єкта конкурсу. Усі відомості щодо розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями вносяться до протоколу засідання конкурсної комісії.

       4.Під час розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія має право звернутися до учасників конкурсу за роз’ясненнями їх пропозицій.

      5.За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє їх за наявності таких підстав: конкурсна пропозиція не відповідає конкурсній документації; прийнято рішення про припинення юридичної особи — учасника конкурсу, підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця — учасника конкурсу або порушено провадження у справі про банкрутство щодо учасника конкурсу; встановлено факт подання учасником конкурсу недостовірної інформації, що впливає на прийняття рішення; учасником конкурсу порушено вимоги пункту 2 розділу 3 цього положення.

      6.Конкурсні пропозиції, які не було відхилено з підстав, передбачених пунктом 5 цього розділу, оцінюються конкурсною комісією окремо щодо кожного об’єкта конкурсу. Оцінювання конкурсних пропозицій здійснюється за бальною системою, що визначається організатором конкурсу. При цьому максимальна сума балів дорівнює 100 балам. Основним критерієм під час оцінювання є найнижча ціна послуги, що становить 50 балів. У разі якщо об’єкт конкурсу складається з групи будинків, оцінювання конкурсних пропозицій за критерієм «ціна послуги» здійснюється шляхом додавання балів, визначених окремо за кожним багатоквартирним будинком. При цьому максимальна кількість балів під час оцінювання за кожним будинком не повинна перевищувати 50 балів.

     7.Конкурс може бути визнаний таким, що не відбувся, у частині одного або декількох об’єктів конкурсу у разі: відсутності конкурсних пропозицій; відхилення усіх конкурсних пропозицій з підстав, передбачених пунктом 5 цього розділу.

      8.У разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор протягом трьох робочих днів із дня його прийняття письмово повідомляє про це всіх учасників конкурсу, що подали конкурсні пропозиції, оприлюднює таке рішення на своєму офіційному веб-сайті та протягом десяти календарних днів розміщує на офіційному веб- сайті міської ради оголошення про проведення конкурсу повторно і публікує у засобах масової інформації відповідне інформаційне повідомлення.

      9.Усі рішення конкурсної комісії приймаються на засіданні у присутності не менш як половини її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформлюється протоколом, який підписується усіма членами комісії, які брали участь у голосуванні.

 

  1. Визначення переможця конкурсу та укладення договору

      1.Переможцем конкурсу визначається його учасник, що набрав максимальну кількість балів щодо об’єкта конкурсу.

      2.Рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією не пізніше десяти календарних днів з моменту розкриття конвертів із конкурсними пропозиціями відповідно до пункту 9 розділу 4 цього положення.

      3.Переможець конкурсу за кожним об’єктом конкурсу оголошується на засіданні конкурсної комісії, на яке запрошуються усі учасники конкурсу або уповноважені ними особи.

     4.У разі якщо у конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозиція не була відхилена, він оголошується переможцем конкурсу.

     5.Підписаний протокол засідання конкурсної комісії є підставою для прийняття виконкомом протягом п’яти календарних днів з моменту його підписання рішення про призначення управителя.

     6.Протягом п’яти календарних днів з дня прийняття виконкомом рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об’єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу міської ради, за рішенням якого призначається управитель. Інформація про управителя, з яким укладено договір про надання послуги, доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під’їздах будинків та біля них, відповідного оголошення. Оголошення має містити інформацію про повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові) управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги.

  1. У разі відмови переможця конкурсу від підписання договору про надання послуги або неукладення договору з його вини у строк, визначений пунктом 6 цього розділу положення, конкурсна комісія може визначити переможцем учасника, що набрав максимальне число балів за оцінюванням із числа інших поданих конкурсних пропозицій, або оголосити повторний конкурс. Відповідне рішення конкурсної комісії оформлюється протоколом, витяг із якого підписується головою та секретарем конкурсної комісії і надсилається протягом трьох календарних днів усім учасникам конкурсу.

 

  1. Розгляд спорів.

      Спори, що виникають у ході проведення конкурсу, розглядаються в установленому законодавством порядку.

 

 

                                                                                        Додаток 1

до положення

 

                                                   ПЕРЕЛІК

                складових послуги з управління багатоквартирним

                                                     будинком

 

     1.Прибирання сходових маршів:

— вологе підмітання(1 р.) та миття площадок та сходин(1 р.),обмітання пилу зі стелі, вологе протирання стін, дверей, підвіконня, поручнів – 2 рази на тиждень.

     2.Прибирання прибудинкової території:

— підмітання території, очищення урн від сміття;

— покіс трави, прибирання газонів;

— посипання території піском;

— прибирання снігу.

     3.Технічне обслуговування внутрішньо будинкових мереж водопроводу та водовідведення:

Своєчасне усунення несправностей у системах водопостачання та каналізації.

    4.Поточний ремонт:

— покрівлі – ремонт м’якої рулонної та шиферної покрівлі;

— під’їздів – вапняне фарбування стін та стелі, масляне фарбування панелей, вікон, дверей;

— конструктивних елементів – усунення ушкоджень на горищах.

     5.Підготовка житлових будинків до осінньо – зимового періоду:

— підготовка щільностей дверей, встановлення скла у шибки, ремонт та закривання слухових вікон.

Увага, оголошується конкурс!

Виконком Генічеської міської ради з 26 квітня 2018 року оголошує конкурс щодо набуття права оренди на об’єкти комунального майна в м. Генічеськ:

— нежитлове приміщення по вул. Ковпака,27 площею 350,6 м кв. для розміщення офісу, торгівельного об’єкту, складу тощо;

— нежитлове приміщення по вул. Центральна,3 площею 11 м кв. офісу, торгівельного об’єкту тощо;

— нежитлове приміщення по вул. Центральна,3 площею 129,6 м кв. для розміщення офісу, торгівельного об’єкту, складу тощо;

— нежитлове приміщення по вул. Центральна,9 площею 22,3 м кв. для розміщення офісу, торгівельного об’єкту тощо;

— нежитлова будівля по вул. Соборна, 52 площею 305,0 м кв. для розміщення об’єктів спортивного призначення;

— нежитлова будівля по вул. Соборна, 52 площею 27,3 м кв. для розміщення об’єктів спортивного призначення;

— нежитлове приміщення по вул. Курасова, 5а площею 40,3 м кв. для розміщення офісу, торгівельного об’єкту тощо.

— громадська вбиральня по пр. Миру, 52а площею 27,2 м кв.

Для участі у конкурсі претенденти подають до міськвиконкому наступні документи (у копіях):

— заяву у довільній формі на ім’я голови конкурсної комісії з проханням допустити до участі у конкурсі із зазначенням цілі використання об’єкту, контактних телефонів.

Для юридичної особи:

— документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи;

— посвідчені нотаріусом копії установчих документів;

— копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;

— завірену належним чином копію звіту про фінансові результати претендента з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей за останній рік;

— довідку від претендента про те, що стосовно до нього не порушено справу про банкрутство.

Для фізичної особи-підприємця:

— копію документа, що посвідчує особу або оформлену нотаріально довіреність на особу, що представлятиме інтереси особи, від імені якої подано заяву на участь у конкурсі;

— завірену належним чином копію виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;

— завірену належним чином копію декларації про доходи або звіту суб’єкта малого підприємництва — фізичної особи — платника єдиного податку.

Додаткові умови проведення конкурсу: переможці конкурсу оплачують роботи з виготовлення документації з експертної оцінки на зазначений об’єкт та нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію договору оренди.

Документи приймаються до 15 травня 2018 року включно.

         Конкурс відбудеться 17 травня 2018 року у приміщенні міськвиконкому (кабінет заступника голови з питань діяльності виконавчих органів та комунальних  підприємств) о 14:00 годині.

У разі перенесення дати або часу проведення конкурсу, конкурсантів буде повідомлено додатково. Для отримання детальної інформації про порядок проведення конкурсу, іншої інформації з питань конкурсу можна звернутися за контактним телефоном: 3 57 62, 3 70 25, крім суботи, неділі та святкових днів з 08:00 до 16:00 години або на сайті Генічеської міської ради genich-rada.gov.ua»

 

 

 

ПОРЯДОК

проведення конкурсу на право оренди об’єктів комунального майна        територіальної громади міста та конкурсну комісію.

 

  1. Загальна частина

1.1.Цей Порядок прийнятий у відповідності до Законів України «Про оренду державного та комунального майна»,  «Про внесення змін до деяких законодавчих  актів України щодо орендних відносин» від 21 квітня 2011року №3269-VІ, «Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної та фізичної особи-підприємця» від 07 квітня 2011року №3205-VІ, Постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» від 04 жовтня 1995року №786, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження   Порядку    проведення    конкурсу    на    право оренди державного майна» від 31серпня 2011року №906,  Наказу Фонду державного майна України «Про затвердження Порядку погодження Фондом державного майна України, його регіональними відділеннями та    представництвами розміру плати за оренду державного майна» від 01квітня 2011року №502, рішення сесії міської ради від 19 червня 2012 року №418 «Про визначення пропорції розподілу між міським бюджетом і балансоутримувачем».

1.2.Цей Порядок покликаний забезпечити підвищення ефективності використання майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста (далі — комунальне майно) шляхом надання його в оренду фізичним та юридичним особам у відповідності до вимог чинного законодавства України.

1.3.Цей Порядок визначає  умови ефективного використання комунального майна шляхом надання його в оренду та регулює організаційно-майнові відносини між суб’єктами оренди.

1.4.Цей Порядок  визначає процедуру передачі комунального майна в оренду та проведення конкурсу на укладення договору оренди комунального майна.

1.5.Конкурс на право оренди об’єкта (далі – конкурс) проводить конкурсна комісія, утворена розпорядженням міського голови. Конкурс полягає у визначенні орендаря, який запропонував найбільшу орендну плату при забезпеченні виконання умов конкурсу.

1.6.Неприбуткові організації мають право на загальних підставах брати участь у передачі об’єктів в оренду (в тому числі на умовах конкурсу), що проводяться відповідно до цього Порядка.

 

 

 

2.Основні засади проведення конкурсів

2.1.Конкурс оголошується виконкомом міської ради за поданням балансоутримувача комунального майна згідно з Переліком об’єктів комунальної власності громади міста, які пропонується здавати в оренду у поточному році.

2.2.Оголошення про конкурс з набуття права оренди об’єктів комунального майна друкується у місцевих друкованих періодичних виданнях не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості:

-інформація про об’єкт (назва, місцезнаходження, площа, цільове призначення, мінімальний строк оренди);

-умови конкурсу;

-дата, час і місце проведення конкурсу;

-кінцевий термін прийняття пропозицій від претендентів (за три робочі дні до дати проведення конкурсу);

-перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.

 

3.Умови конкурсу

3.1.Умовами конкурсу є:

-використання об’єкта оренди за цільовим призначенням;

-дотримання вимог щодо експлуатації та належного утримання об’єкта;

-компенсація переможцем конкурсу витрат, пов’язаних з:

-проведенням  незалежної оцінки об’єкта оренди;

-опублікування оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації;

-нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією договору оренди;

-виконання  певних видів ремонтних робіт (необхідність їх проведення зазначається у поданні балансоутримувача);

-інші умови, з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним майном створення  нових робочих місць; безпечних умов праці; та інші).

3.2.Основним критерієм визначення переможця є найбільший розмір орендної плати у разі обов’язкового забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

Стартова орендна плата визначається відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 та оголошується безпосередньо на засіданні конкурсної комісії. У разі, якщо орендодавець є платником податку на додану вартість, до стартової орендної плати додається 20% суми від її розміру.

 

4.Вимоги до участі в конкурсі

4.1.Для участі у конкурсі претендент подає на розгляд комісії такі документи:

-заяву про участь у конкурсі та документи, зазначені в оголошенні про конкурс,

-пропозиції щодо виконання умов конкурсу, крім розміру орендної плати, пропозиція стосовно якого вноситься учасником конкурсу в день проведення конкурсу;

-інформацію про засоби зв’язку з ним;

4.2.Відомості про претендента:

для  юридичної особи:

-документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи;

-посвідчені нотаріусом копії установчих документів;

-копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

-завірену належним чином копію звіту про фінансові результати претендента з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей за останній рік;

-довідку від претендента  про те, що стосовно до нього не порушено справу про банкрутство;

для фізичної особи:

-копію документа, що посвідчує особу або оформлену нотаріально довіреність на особу, що представлятиме інтереси особи, від імені якої подано заяву на участь у конкурсі;

-завірену належним чином копію виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців;

-завірену належним чином копію декларації про доходи або звіту суб’єкта малого підприємництва — фізичної особи – платника єдиного податку.

5.Конкурсна комісія

5.1.Конкурс проводиться конкурсною комісією (далі – Комісія).

Комісія — це тимчасово діючий колегіальний орган, який створюється розпорядженням міського голови.

5.2.Порядок утворення Комісії, її статус, права і обов’язки визначаються цим Порядком.

5.3.Основними завданнями комісії є:

-визначення умов та строку проведення конкурсу;

-розгляд поданих претендентами документів;

-проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону;

-складання протоколів та подання результатів конкурсу до міської ради для прийняття відповідного рішення.

5.4.Основними принципами діяльності комісії є :

-додержання чинного законодавства;

-колегіальність прийняття рішень;

-додержання конфіденційності роботи;

-повнота розгляду конкурсних пропозицій відповідно до встановлених умов конкурсу;

-обґрунтованість прийнятих рішень;

-рівність усіх претендентів перед комісією.

6.Склад та порядок утворення комісії

         6.1.До складу комісії входять представники виконкому міської ради, КП «Генічеська ЖЕК-1», депутати міської ради.

         6.2.Комісія утворюється у кількості не менше 5 осіб.

         6.3.Склад комісії затверджується розпорядженням міського голови.

7.Права та обов’язки комісії

         7.1.Комісія має право:

-звертатись за консультаціями до фахівців організацій, установ, підприємств всіх форм власності;

-залучати до проведення процедури конкурсу представників балансоутримувачів об’єктів комунального майна, що надаються в оренду;

-самостійно приймати рішення стосовно вирішення непередбачених ситуацій, які виникли при проведенні процедури конкурсу;

-переносити, у разі необхідності, дату проведення конкурсу.

8.Порядок роботи комісії

8.1.Комісія розпочинає роботу з моменту затвердження її складу розпорядженням міського голови.

         8.2.Керує діяльністю комісії та організовує її роботу голова комісії (далі – голова), а під час його відсутності – обраний із членів комісії.

         8.3.Голова комісії скликає засідання комісії, головує на її засіданнях і організовує підготовку матеріалів для їх розгляду на комісії;

         Рішення комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії.

         Голова має право вирішального голосу у разі рівного розподілу голосів членів комісії.

         8.4.Секретар комісії забезпечує повідомлення членів комісії про засідання комісії за три робочі дні до дати її проведення, виконання доручень голови та несе відповідальність за підготовку матеріалів для розгляду комісією та правильністю ведення протоколів засідань комісії.

         8.5.Члени комісії, які забезпечують проведення конкурсу, несуть відповідальність за розголошення інформації:

-про учасників конкурсу, їх кількість та конкурсні пропозиції (до визначення переможця);

-яка міститься в документах, поданих учасниками конкурсу.

8.6.Засідання комісії є правомочним за умови участі в ньому більшості членів комісії.

         8.7.Засідання комісії є відкритим. У разі потреби отримання додаткової інформації комісія має право заслуховувати на своїх засіданнях пояснення учасників конкурсу щодо своїх пропозицій.

         8.8.Усі рішення комісії приймаються шляхом поіменного усного голосування (тільки «за», «проти» або «утримався»), результати якого заносяться до протоколу.

         8.9.Рішення комісії оформлюється протоколом, що підписується усіма членами комісії, які брали участь у засіданні.

 

 

9.Порядок підготовки конкурсу

9.1.Конкурс оголошується виконкомом міської ради, як органом, уповноваженим управляти комунальним майном територіальної громади міста. Підготовка до конкурсу розпочинається конкурсною комісією.

9.2.Протягом 10 робочих днів з моменту надходження пропозицій щодо об’єктів комунальної власності, що можуть надаватися в оренду, від їх балансоутримувачів або власника, секретар комісії надає інформаційне повідомлення про проведення конкурсу до місцевих друкованих періодичних видань.

Конкурсна комісія протягом строку прийняття заяв та документів від потенційних орендарів, розглядає питання щодо розрахунку розміру стартової орендної плати. При розрахунку розміру стартової орендної плати береться  більший за значенням відсоток орендної ставки, передбачений за використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням у Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року №786.

9.3.Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу публікується у місцевих друкованих періодичних виданнях «Вісник Приазов’я»  та «Приазовська Правда» не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу.

9.4.Після публікації інформаційного повідомлення про конкурс, особи, що бажають набути право оренди об’єкту комунальної власності, звертаються до міськвиконкому із заявою про участь у конкурсі, до якої додають повний пакет необхідних документів.

9.5.Прийняття конкурсною комісією заяв та документів починається з дня опублікування інформаційного повідомлення і закінчується за 3 календарних днів до початку проведення конкурсу.

10.Порядок проведення конкурсу

         10.1.Конкурс проводиться в один етап у разі надходження двох або більше пропозицій, які відповідають умовам конкурсу, на якому визначається переможець згідно з умовами конкурсу та зобов’язаннями учасника конкурсу.

10.2.На третій робочий день після приймання документів, комісія проводить відкрите засідання за участю учасників (їх уповноважених осіб). На засіданні можуть бути присутні представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Секретар комісії реєструє в протоколі засідання комісії кожного учасника конкурсу із зазначенням дати, часу проведення засідання комісії та прізвища учасника чи уповноваженої особи. Реєстрація учасників конкурсу здійснюється за 10 хвилин до початку проведення конкурсу.

10.3.Учасники конкурсу в порядку черговості, пропонують конкурсній комісії пропозиції щодо розміру орендної плати, які не можуть бути меншими за розмір стартової орендної плати.

Переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший базовий місяць оренди із застосуванням принципу аукціону.

10.4.Збільшення розміру орендної плати здійснюється учасниками за кроком, який спільно установлюється конкурсною комісією та учасниками конкурсу. Якщо після того, як голова комісії тричі оголосив останню пропозицію, від учасників конкурсу не надійдуть пропозиції щодо більш високого розміру орендної плати, голова комісії  оголошує «Вирішено», називає учасника, який запропонував найбільший розмір орендної плати і оголошує його переможцем конкурсу.

10.5.Учасник, який під час конкурсу порушив вимоги цього порядку, за рішенням комісії видаляється з конкурсу, про що вноситься запис до протоколу.

10.6.Після закінчення засідання комісії, на якому було визначено переможця конкурсу, складається протокол, у якому зазначаються відомості про учасників; стартова орендна плата; пропозиції учасників; результати конкурсу. Протокол не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні і переможцем конкурсу.

10.7.Протокол засідання конкурсної комісії після підписання його всіма членами комісії, які брали участь у засіданні і переможцем конкурсу, затверджується на черговому засіданні сесії міської ради.

Конкурсна комісія протягом 10 робочих днів після прийняття відповідного рішення міською радою, публікує у виданнях інформацію про результати конкурсу, в яких було надруковано оголошення про конкурс.

10.8.Діяльність комісії припиняється у разі:

-відсутності заяв про участь у конкурсі – з оголошеного кінцевого строку прийняття пропозицій учасників конкурсу;

-відсутність заяв, які б відповідали умовам конкурсу – з моменту підписання наказу або іншого розпорядчого документу про те, що конкурс не відбувся;

-укладення договору оренди з особою, пропозиції якої виявилися єдиними, що відповідають умовам конкурсу — з моменту укладання договору;

-проведення конкурсу – з дати укладання договору оренди, а якщо договір не укладено, — з моменту підписання наказу або іншого розпорядчого акта про припинення діяльності комісії.

10.9.У разі якщо  подано  лише  одну заяву,  конкурс  на  право  оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником.

10.10.Конкурс вважається таким, що не відбувся, про що комісією приймається відповідне рішення, у разі:

-неподання заяв про участь у конкурсі;

-відсутності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу;

-знищення об’єкта оренди або істотної зміни його фізичного стану.

У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, конкурсною комісією може бути повторно оголошено конкурс щодо передачі в оренду того самого майна, якщо виявлено потенційних орендарів.

10.11.Балансоутримувач об’єкту, якого визначено орендодавцем, протягом 15 робочих днів після затвердження результатів конкурсу на черговому засіданні сесії міської ради надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноваження ним особа після отримання проекту договору протягом п’яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди.

Умови договору оренди повинні враховувати істотні умови, визначені у статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна») та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу у разі їх відповідності до вимог чинного законодавства.

У випадках, передбачених законодавством, договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, витрати за нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію договору покладаються на орендаря. 

10.12.У разі відмови переможця конкурсу від укладання договору оренди або порушення ним строку, зазначеного в пункті 10.11. цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу та визначає місце і час проведення додаткового засідання комісії. Додаткове засідання проводиться відповідно пунктів 8, 10 цього Порядку.

10.13.На підставі рішень, прийнятих комісією відповідно до пунктів 10.10, 10.12 цього Порядку, комісією скасовується рішення про визначення переможця.

10.14.Додаткове засідання комісії проводиться на підставі матеріалів відкритого засідання, передбаченого пунктом 13.2 цього Порядку. На засіданні можуть бути присутніми учасники конкурсу, представники засобів масової інформації та інші заінтересовані особи. Новим переможцем конкурсу визначається той учасник конкурсу, розмір останньої пропозиції якого був найбільшим з пропозиції щодо орендної плати, про що складається протокол, який підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні і новим переможцем конкурсу.

11.Поліпшення орендованого майна 

11.1.Орендар має право на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна за письмовою згодою орендодавця, якщо інше не передбачено договором оренди, за рахунок власних коштів здійснювати невід’ємні поліпшення орендованого майна.

Згода на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна орендодавцем надається відповідно вимог чинного законодавства.

Здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна не надає набуття права власності його орендарю.

 

Звіт про виконану роботу КП «Азовкомунсервіс» за перідо з 13.04.2018 року по 19.04.2018 року.

Звіт про виконання робіт КП «Генічеське ВУ ВКГ» за період роботи з 16.04.2018 р. по 22.04.2018 р.

Звіт про виконані ремонтні роботи КП «Міськжитлобуд» станом на 20 квітня 2018 року.

КП «Генічеське ВУВКГ» повідомляє

З  20.00  27 квітня  до  20.00  28 квітня 2018р будуть відключені всі артезіанські свердловини для хлорування водопровідних мереж м. Генічеська.

Просимо завчасно запастися питною водою.

Адміністрація КП «Генічеське ВУ ВКГ»

ОГОЛОШЕННЯ про проведення конкурсного відбору на заміщення посади посадової особи місцевого самоврядування (повторне)

Виконавчий комітет Генічеської міської ради відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, розпорядження міського голови № 81 від 17 квітня 2018 року, оголошує конкурс на заміщення посади: спеціаліста І категорії відділу державної реєстрації виконавчого комітету Генічеської міської ради на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника.

Кваліфікаційні вимоги:

  • вища освіта за спеціальністю правознавство
  • вільне володіння державною мовою,
  • стаж роботи за фахом на державній службі на посаді не нижче провідного спеціаліста не менше 1 року або стаж роботи в інших сферах управління не менше 3 років.

Для участі у конкурсі подаються документи:

  • заяву про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби;
  • заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками;
  • дві фотокартки розміром 4 х 6 см;
  • копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;
  • копію документа, який посвідчує особу;
  • копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов’язаних);

Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку, визначеному Законом України «Про запобігання корупції».

Додаткова інформація:

  1. Документи на конкурс приймаються протягом 30 календарних днів з дня розміщення оголошення про проведення конкурсу. 
  2. Учасники конкурсного відбору мають дати згоду на збір та обробку їх персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», а переможець конкурсного відбору, який претендуватиме на зайняття посади посадової особи місцевого самоврядування, у встановленому порядку підлягатиме перевірці відповідно до Закону України «Про очищення влади». 
  3. Щодо часу та місця проведення конкурсу, основних функціональних обов’язків, умов оплати праці, переліку питань для перевірки знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних обов’язків, тощо, інформація надається відділом з питань діловодства та персоналу за телефоном: (05535) 3-34-52.

Законодавство у сфері захисту прав споживачів

Законодавство у сфері захисту прав споживачів, зокрема Закону України  «Про захист прав споживачів»,  розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.03 2017 –р «Про схвалення Концепції державної політики у сфері захисту прав споживачів на період 2020 року», розпорядження Кабінету Міністрів України  від 27.12.2017 №983-р «Про затвердження Плану заходів з реалізації Концепції державної політики у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року», постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833 «Про затвердження Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», постанова Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів».   

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ СПОЖИВАЧА (якщо ваші права порушені)
Відповідно до статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон), у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків придбаного взуття споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:
1) пропорційного зменшення ціни;
2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, у порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.
Істотний недолік — недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:
а) він взагалі не може бути усунутий;
б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів;
в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.
З огляду на вищезазначене, споживач подає письмову заяву на ім’я суб’єкта господарювання, в якій викладає суть питання. Суб’єкт господарювання повинен зареєструвати заяву споживача. Якщо суб’єкт господарювання відмовляє споживачу у реєстрації його заяви, споживач направляє звернення поштою з повідомлення про вручення.
Положеннями Закону, передбачено, що вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, — технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.
Крім того, в разі порушення ваших прав, як споживача ви маєте право звернутися до суду або Держпродспоживслужби України (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка, 1), її територіальних органів (адреси та телефони територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті www.consumer.gov.ua), які знаходяться в областях та м. Києві. Держпродспоживслужба та її територіальні органи розглядають всі
звернення споживачів, права яких було порушено, у встановлений чинним законодавством термін.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні «гарячі лінії» та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
При зверненні до Держпродспоживслужби подаються наступні документи:
— звернення;
— копія звернення до суб’єкта господарювання,
— копія документу, який засвідчує факт придбання продукції;
— копія технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу;
— інші документи, які стосуються розгляду звернення.